Szülőknek

Gyermekvédelem

Az iskolában végzett gyermekvédelmi munkának az a feladata, hogy a szociális munka elveit és módszereit alkalmazva segítse a gyerekeket abban, hogy problémáikat megoldják, legyen az tanulmányi, viselkedésbeli, vagy egyéb természetű. Tudjanak alkalmazkodni környezetükhöz, ami megváltoztatandó, azt legyenek képesek megváltoztatni. Ami nem, azt viszonylag károsodásmentesen viseljék el.
Tanulmányaik során a gyerekek vállalják a felelősséget azért, hogy a jövőjükre készülniük kell. Ehhez a felnőttek, pedagógusok munkája kell, ami a gyereket kellene, hogy motiválja. Az iskola természetes hely a szociális szolgáltatások számára. Ez esetben nem kell speciális tér szociális munkának, még az sem kell, hogy a kliensek kinyilvánítsák, hogy problémájuk van. E nélkül is a szociális munka hatókörébe kerülhetnek. Sok ember számára nagyon nehéz elismerni, hogy az életében olyan probléma van, amelynek megoldásában segítségre van szüksége. Erre az iskolai szociális munka esetében nincs szükség. A probléma létét mutatja az iskolai gond a gyerekkel: nem tanul, nem tud kijönni másokkal, rendetlenkedik az órán, vagy a szünetben, magányos vagy állandóan verekszik. Egészen korán, a probléma következményeinek visszafordíthatatlanná válása előtt lehet beavatkozni. Emiatt lehetnek nagyon fontosak az iskolában nyújtható szociális munkás által nyújtott szolgáltatások.