Szülőknek

Iskolaegészségügy

Tájékoztatás az iskola-egészségügyi munkáról

A 6-18 éves korosztály megelőző jellegű, az egészségügyi alapellátás keretében megvalósuló iskola-egészségügyi ellátásban részesül az iskolaorvos és védőnő együttes munkája révén, melyet az alábbi rendeletek szabályoznak.

az egészségügyi miniszter 19/2009. (VI. 18.) EüM rendelete
a népjóléti miniszter 26/1997. (XI. 3.) NM rendelete
a népjóléti miniszter 51/1997. (XII. 18.) NM rendelete
a népjóléti miniszter 18/1998. (VI. 3.) NM rendelete
az egészségügyi miniszter 11/1999. (V. 14.) EÜM rendelete.

Iskolát ellátó orvos:  Dr Kémenes Emőke
Iskolát ellátó védőnő: Finna Götz Ilona

Feladataink:

1. A tanulók egészségi állapotának szűrése  2., 4., 6., 8. évfolyamon.

A szűrés során vizsgáljuk:

·         Testi fejlődés: súly, hossz, mell körfogat
·         Pszicho motoros, mentális, szociális fejlődés
·         Érzékszervek működése: látás, színlátás, hallás
·         Mozgásszervek működése: lúdtalp, gerincelváltozások
·         Pajzsmirigy vizsgálat: golyvaszűrés
·         Vérnyomásmérés
·         Személyi higiénia ellenőrzése

A szűrővizsgálat időpontjáról  értesítjük a szülőket . A hatékonyság érdekében kérjük, hogy amennyiben gyermekének valamilyen ismert betegsége van (pl.:lúdtalp, asztma, allergia, szívbetegség stb.), a legutolsó szakorvosi lelet fénymásolatát juttassák el az iskolavédőnő részére, vagy küldjék el email-ben a vedono@vajdaiskola.hu  email címre.

A vizsgálat során felfedezett elváltozás esetén tájékoztatást küldünk a szülőnek és ha szükséges beutalót adunk az adott szakorvosi rendelésre, melynek eredményéről minden esetben kérünk visszajelzést!

2. Kötelező védőoltások:

Az iskolai védőoltások nem életkorhoz, hanem évfolyamokhoz kötötten adandó védőoltások, azaz kampányoltások. A védőoltások kötelezőek, kivételt képez a HPV védőoltás. Amennyiben a védőoltást a szülő megtagadja, úgy ezt csak egy hosszadalmas ÁNTSZ eljáráson keresztül intézheti.  Amennyiben a védőoltás beadása ellenjavallt valamilyen betegség miatt, úgy erről a szülő legyen szíves egy írásos szakorvosi véleményt benyújtani az iskolavédőnőnek.
A védőoltásról szóló tájékoztatót minden szülő részére kiosztunk, melyben tájékozódhat az oltás beadásának pontos idejéről, helyéről.  Amennyiben az oltás napján a gyermek hiányzik úgy pótoltást szervezünk.  Az oltás beadása csak lázas állapotban ellenjavallt.

6. évfolyam:
-  szeptember hónapban  a tanulók MMR (kanyaró, mumpsz, rózsahimlő) védőoltásban részesülnek .
-  október hónapban a tanulók dTap védőoltásban részesülnek (torokgyík, tetanusz, szamárköhögés)

7. évfolyam:
- szeptember hónapban a tanulók Hepatitis-B (fertőző májgyulladás B típusa) ellen kapnak védőoltást
- március hónapban pedig ebből az oltásból kapnak egy ismétlést, hogy a védettség tökéletes lehessen)

Választható védőoltás:

-  HPV (Humán Papilloma Vírus, mely a méhnyakrák kialakulásáért legnagyobb százalékban felelős )  Ez ellen a lányoknak 7. évfolyamon a 2014/15. tanévtől felajánlandó a védőoltás, mely első részének beadására októberben kerül sor, ismétlésére pedig áprilisban.

A gyermek-egészségügyi kiskönyvet (oltási kiskönyvet)az oltás napján küldjék be nekünk, hogy az iskolai védőoltásokat rávezethessük, ezt ugyanis a későbbiekben a továbbtanulásnál, munkavállalásnál igazolniuk kell.
A kiskönyvet zárt szekrényben megőrzöm, majd az oltási sor lezárása után a visszaadom, az iskolavédőnő nem tartja meg az oltási kiskönyveket.

3. Krónikus betegek fokozott ellenőrzése

4. Elsősegélynyújtás, akut ellátás

5. Egészségnevelő, felvilágosító órák tartása

6. Közegészségügyi- járványügyi feladatok: tetű ellenőrzés.

Ha a gyermek hajában tetűt találunk, akkor a szülőnek haza kell vinnie a gyermeket. A
szülő részére átadjuk a szükséges tájékoztatót és a szülői nyilatkozatot. A
gyógyszertárban kapható tetűirtó szerrel a haját le kell kezelni, a serkéket egyenként
körömmel le kell húzni a hajszálakról és csak serkementesen hozható vissza a